2024-05-14 20:29  -  Łukasz

Porażka w derbach, jutro Krzyżanowice

Nie udało się naszej drużynie wywieźć choćby punktu z wyjazdowego meczu z Dębem Gaszowice. Czernica ma problemy kadrowe cały sezon, ale w tym meczu mieliśmy już szczyt absencji.

Pauzy spowodowane kartkami (Patryk Krzysztoń, Dominik Mandrysz), kontuzjami (Krzysztof Łaciok, Jakub Habryka), czy wyjazdami (Adam Wita, Kamil Dziwoki, Wojciech Stawiarz) spowodowały, że okazje do debiutów otrzymało trzech naszych młodych wychowanków. 15-letni Tymoteusz Szczyrba zagrał w podstawowym składzie, a w 70. minucie zastąpił go 18-letni Wojciech Tlon. Trzecim debiutantem był 17-letni Jakub Mikołajczyk, który wszedł w 82. minucie. Poza nimi grało jeszcze dwóch zawodników, którzy w tej rundzie przeważnie występują w rezerwach w C klasie. Ciężko było w takim składzie myśleć o pozytywnym wyniku, ale nikt przed meczem nie miał zamiaru się poddawać.

Niestety gospodarze od początku spotkania przejęli inicjatywę i stwarzali sobie sytuacje bramkowe. W 6. minucie Dominik Piekorz uderzał z dystansu, ale dobrą obroną popisał się bramkarz Zameczku Tobiasz Furgoł, a siedem minut później w sytuacji sam na sam Miłosz Wala przeniósł piłkę nad poprzeczką. W 20. minucie mieliśmy "zlepkę" obu wcześniejszych sytuacji, czyli strzał z dystansu Piekorza i dobitkę Wali z bliska nad poprzeczką. Akcje Gaszowic przyniosły skutek w 26. minucie, kiedy to w polu karnym Dawida Szymika pchnął Wojciech Olszyna, a Piekorz wykorzystał jedenastkę. Cztery minuty później bliski rehabilitacji był Wojciech Olszyna, ale piłka po jego uderzeniu minimalnie przeszła obok bramki. W 39. minucie Szymik przegrał pojedynek sam na sam z Furgołem, a minutę później po jego uderzeniu piłkę najpierw strącił Furgoł, a następnie sprzed pustej bramki wybił Michał Świdergoł. Czernica miała szansę na wyrównanie "do szatni", gdy po rzucie rożnym nastąpiło spore zamieszanie, a sędzia powinien podyktować jedenastkę za przewinienie na Przemysławie Warło.

Druga połowa wyglądała tak, jak pierwsza. W 50. minucie szarżującego Jakuba Cyrana uprzedził Furgoł, a dwie minuty później Piekorz nie doszedł do zagranej wzdłuż linii bramkowej piłki. Czernica próbowała konstruować jakieś akcje, ale niewiele z tego wychodziło. W końcu w 58. minucie Marcin Kuczera przeprowadził kontrę lewą stroną, Wala uciekł naszej defensywie i po dośrodkowaniu strzałem z pierwszej piłki z bliska podwyższył wynik na 2:0. Trzy minuty później było już po meczu, gdy Jakub Koch dostał krosowe podanie z głębi pola od Piekorza i pokonał Furgoła. Zameczek zagroził bramce rywala dopiero w 79. minucie, kiedy to po wrzutce Radosława Olszyny w zamieszaniu nasi zawodnicy nie zdołali wepchnąć piłki do bramki. Trzy minuty później debiutujący w okręgówce Jakub Mikołajczyk ledwo po wejściu też miał okazję, ale strzelił za słabo. W końcówce znowu dwie akcje mieli miejscowi, ale w obu znakomicie spisał się Furgoł. Najpierw w 87. minucie wygrał sam na sam z Piekorzem i obronił dobitkę Wali, a w doliczonym czasie gry obronił strzał Mariusza Kraśniewskiego z najbliższej odległości.

Za ten mecz oczywiście możemy pochwalić Furgoła, który uchronił Zameczek przed wyższą porażką. Na plus zanotować możemy również postawę debiutującego Szczyrby. Takie akcenty, mimo kolejnych porażek, pozwalają patrzeć na przyszłość z optymizmem.

2024.05.12 (niedziela), godz.17:00 GKS Dąb Gaszowice LKS Zameczek Czernica 3:0 (1:0)
1:0 - Dominik Piekorz (26. karny)
2:0 - Miłosz Wala (58.)
3:0 - Jakub Koch (61.)
Gaszowice: Mateusz Mandrysz - Mateusz Papierok, Krzysztof Markiefka, Piotr Berger, Kamil Ogon (46. Jakub Cyran) - Jakub Koch (70. Dawid Granieczny), Adrian Mańka (80. Zbigniew Zdrzałek), Miłosz Wala (88. Szymon Kucewicz), Dawid Szymik - Dominik Piekorz, Marcin Kuczera (65. Mariusz Kraśniewski).
Czernica: Tobiasz Furgoł - Michał Świdergoł, Kamil Smal, Adrian Pieła, Tymoteusz Szczyrba (70. Wojciech Tlon) - Aleksander Szweda, Wojciech Olszyna - Przemysław Warło, Rafał Mazur (72. Radosław Olszyna), Olivier Sobik (82. Jakub Mikołajczyk) - Marek Kolarczyk.
Żółta kartka: Sobik.

>>ZDJĘCIA Z TEGO MECZU<<

W tym tygodniu naszą drużynę czekają dwa mecze na boisku w Czernicy. Już jutro (środa, 15 maja, godz.17:30) Zameczek zagra zaległy mecz z LKS-em Krzyżanowice. Goście będą zdecydowanymi faworytami - zarówno biorąc pod uwagę ich obecną pozycję w tabeli (6. lokata i 40 punktów), jak i historię starć obu ekip. Z jedenastu pojedynków, sześć ostatnich wygrał nasz rywal. Wcześniej wprawdzie udało się Zameczkowi trzy razy pokonać Krzyżanowice, ale ostatnio 6 lat temu... Wprawdzie w kwietniu nasz najbliższy przeciwnik przegrał swoje wszystkie cztery mecze, ale oba majowe już wygrał po 3:2 (w Raciborzu i u siebie z Lubomią).
2023.09.13 LKS Krzyżanowice - Zameczek Czernica 7:1

Miłą niespodziankę sprawiły nam nasze rezerwy wygrywając z wyżej notowanym rywalem. Do 80. minuty Czernica prowadziła wysoko 4:1, ale w końcówce goście z Dzimierza zaatakowali i byli bliscy wywalczenia remisu. W najbliższą sobotę (18 maja, godz.15:00) o punkty będzie już znacznie trudniej. Nasza drużyna zagra bowiem na wyjeździe z liderem - LKS-em Zwonowice.

2024.05.11 (sobota), godz.17:00 LKS Zameczek II Czernica - LKS Dzimierz 4:3 (3:1)
4:3 - Denis Malgrab (90.)
Czernica: Adam Strugała - Adrian Garbas (70. Mateusz Kosteczko), Dominik Mandrysz (46. Michał Świdergoł), Jacek Rapacki, Robert Graf - Wojciech Olszyna (46. Dominik Dziwoki), Adam Wita - Jakub Czylok (65. Jakub Mikołajczyk), Kacper Kałusek, Wojciech Holona - Marek Kolarczyk (46. Radosław Olszyna).
Dzimierz: Maciej Kubica - Michał Błaszczok, Patryk Depta (46. Karol Dzikowski), Łukasz Hałas, Robert Herok (62. Wiesław Primus), Leszek Kapłan, Aleksander Kozik, Patryk Lesnikowski, Denis Malgrab, Robert Rogalski, Piotr Sobeczko (77. Bartosz Lesnikowski).
Żółte kartki: Kałusek, Mikołajczyk.

Ciekawy wyjazdowy mecz z wyżej notowanym przeciwnikiem - Przyszłość Rogów, rozegrali nasi Juniorzy Młodsi. Do 80. minuty utrzymywał się remis 4:4, ale w końcówce gospodarze zdobyli trzy gole i wygrali 7:4. W najbliższą sobotę (18 maja) o godzinie 10:00 podopieczni Przemysława Warło zagrają u siebie z LKS-em Tworków. Zespół ten jest 4. w tabeli z 10 punktami na koncie. Czernica zgromadziła do tej pory 4 punkty.

2024.05.12 (niedziela), godz.10:00 KS Przyszłość Rogów U16 - LKS Zameczek Czernica U16 7:4 (3:2)
1:0 - Błażej Marcol (12.)
1:1 - Marcin Waduła (14.)
1:2 - Wiktor Machnik (22.)
2:2 - Cyprian Swoboda (37.)
3:2 - Krzysztof Mandrysz (40. samobójcza)
4:2 - Mateusz Krzyżak (47.)
4:3 - Szymon Bartczak (48.)
4:4 - Dominik Dziwoki (62.)
5:4 - Dominik Mandrysz (80. samobójcza)
6:4 - Bartosz Góralczyk (85.)
7:4 - Przemysław Leśnik (90.)
Rogów: Piotr Guła - Dawid Duda, Kajetan Dzierżawa, Bartosz Góralczyk, Wiktor Kowalski, Przemysław Leśnik, Błażej Marcol, Sebastian Materzok, Jakub Pajonk, Cyprian Swoboda, Kamil Szymiczek. Rezerwowi: Mateusz Krzyżak, Dominik Kwaśnica, Miłosz Rajman, Wojciech Ramik.
Czernica: Mateusz Szostak - Tymoteusz Szczyrba, Dominik Mandrysz, Maksymilian Piecowski - Jan Pytlik, Dominik Dziwoki, Wiktor Machnik, Marcin Waduła - Remigiusz Chowaniec, Szymon Bartczak, Krzysztof Mandrysz. Rezerwowy: Franciszek Pytlik.
Żółte kartki: Krzyżak - Dziwoki, D.Mandrysz.

Dobry wyjazdowy mecz z Akademią Piłkarska Gol rozegrały wczoraj nasze Orliki. Wprawdzie gospodarze wygrali 7:4, ale w poczynaniach naszej drużyny widać stały progres. Kolejnym rywalem Czernicy będzie UKS Gracz Lyski. Spotkanie rozegrane zostanie na orliku w Piecach w poniedziałek (20 maja) o godzinie 17:00.

2024.05.13 (poniedziałek), godz.17:00 AP Gol Racibórz U11 - LKS Zameczek Czernica U11 7:4
Bramki dla Czernicy:
Hubert Żydek 3, Mikołaj Karpierz.
Czernica: Hubert Żydek, Tomasz Dera, Mikołaj Szweda, Mikołaj Karpierz, Tymoteusz Kud, Sebastian Wypchoł, Nikolas Menżyk , Marek Smyczek, Oliwier Korbel, Bartosz Cnota.

W najbliższy weekend swój turniej rozegrają nasze Żaki. Tym razem gospodarzem będzie Rafako Racibórz, a gośćmi poza naszą drużyną będą Akademia United i LKS Górki Śląskie.