2023-10-03 11:38  -  Łukasz

Prawdziwe derby, niestety bez happy endu

Na takie derby czekaliśmy i takie dostaliśmy. Były emocje, bramki, zwroty akcji. Niestety nie było happy endu. Dąb Gaszowice był w pierwszej połowie lepszy, ale druga część spotkania należała do Czernicy. Remis byłby wynikiem sprawiedliwym, ale o wygranej gości zadecydowała indywidualna akcja w końcówce meczu. Dzień wcześniej swój mecz zremisowały nasze rezerwy. Z drużyn młodzieżowych porażkę zanotowali Juniorzy Młodsi, a zwycięstwo Orliki.

Sporo emocji przyniosły niedzielne derby Gminy Gaszowice. Od początku do ataku ruszyli goście, którzy mocno przyparli do muru naszą drużynę. Efekty przyszły bardzo szybko. W 13. minucie z narożnika pola karnego ładnie uderzył Dominik Piekorz, ale Mateusz Mazur zdołał odbić piłkę. Dopadł do niej jednak Marcin Kuczera, podał do Piotra Bergera i choć jego próba nie była taka dobra, to piłka odbijając się rykoszetem od Patryka Krzysztonia zmyliła naszego bramkarza i wpadła do bramki. W 22. minucie Mazur źle wybił piłkę, która trafiła na 40. metr pod nogi Miłosza Wali. Ten pobiegł na bramkę, minął Kamila Smala i w sytuacji sam na sam podwyższył prowadzenie Dębu. Gaszowice mimo dwubramkowego prowadzenia nadal napierały i to, że po pierwszej połowie prowadziły tylko 2:0 było najniższym wymiarem kary dla Czernicy.

Nasza drużyna po przerwie się jednak otrząsnęła i szybko, bo już w 49. minucie zdobyła kontaktowego gola. Przy rzucie rożnym w polu karnym po starciu Smala z rywalem sędzia podyktował jedenastkę, którą na bramkę zamienił Krzysztoń. Odpowiedź Dębu była błyskawiczna - minutę później celnym uderzeniem z narożnika pola karnego popisał się Wala i było 3:1 dla przyjezdnych. W 72. minucie Zameczek znowu złapał kontakt. Po wrzutce z autu Krzysztoń głową przedłużył piłkę do Smala, który z bliska pokonał bramkarza z Gaszowic. Cztery minuty później był już remis. Po kolejnej wrzutce z autu w polu karnym Dębu nastąpiło zamieszanie, po którym piłka trafiła pod nogi Krzysztofa Łacioka. Ten z woleja uderzył na bramkę, ale piłka zatrzymała się pod nogami jego brata Artura, który z bliska umieścił ją w siatce. W 85. minucie Dawid Szymik przewrócił tuż przy bocznej linii pola karnego Oliviera Sobika. Nasz zawodnik wstając przytrzymał nogę rywala, za co ten kopnął go w brzuch. Sędzia za to zagranie pokazał czerwoną kartkę zawodnikowi Dębu. Wydawało się, że grając z przewagą jednego zawodnika Czernica ma ogromną szansę na odwrócenie losów meczu. I faktycznie tak też powinno się stać trzy minuty później. Prostopadłe podanie otrzymał Artur Łaciok i w momencie strzału wpadł na niego bramkarz Gaszowic i go przewrócił. Nasz napastnik był pierwszy przy piłce, więc logiczne wydawało się podyktowanie rzutu karnego. Sędzia zamiast tego jednak... odgwizdał faul w druga stronę... Zamiast wygrać ten mecz 4:3 Zameczek go w takim stosunku przegrał. Zadecydowała o tym ładna solowa akcja Jacka Hadama, który w czwartej minucie doliczonego czasu gry z lewej strony wszedł w pole karne mijając dwóch naszych zawodników i mocnym strzałem przełamał ręce Mazura.

To były derby pełną gębą: nie zabrakło emocji, zwrotów akcji. Było sporo bramek oraz sędziowskie kontrowersje. Szkoda tylko, że bez happy endu dla naszej drużyny, która postawą w drugiej połowie z pewnością zasłużyła na co najmniej punkt.

2023.10.01 (niedziela), godz.15:00 LKS Zameczek Czernica - GKS Dąb Gaszowice 3:4 (0:2)
0:1 - Piotr Berger (12.)
0:2 - Miłosz Wala (22.)
1:2 - Patryk Krzysztoń (49. karny po faulu na Kamilu Smalu)
1:3 - Miłosz Wala (50.)
2:3 - Kamil Smal (72. asysta Patryk Krzysztoń)
3:3 - Artur Łaciok (76. asysta Krzysztof Łaciok)
3:4 - Jacek Hadam (94.)
Czernica: Mateusz Mazur - Michał Świdergoł, Kamil Smal, Patryk Krzysztoń, Przemysław Warło - Krzysztof Łaciok, Aleksander Szweda (46. Sebastian Markiewicz) - Radosław Szpiech (75. Olivier Sobik), Szymon Węgrzyk, Wojciech Olszyna - Artur Łaciok.
Gaszowice: Mateusz Mandrysz - Krzysztof Markiefka, Szymon Weideman (60. Mariusz Kraśniewski), Jacek Hadam, Dawid Szymik - Piotr Berger, Adrian Mańka, Daniel Malgrab, Miłosz Wala (80. Jakub Makosz) - Dominik Piekorz (72. Jakub Koch), Marcin Kuczera (86. Kamil Ogon).
Żółte kartki: M.Mazur, Krzysztoń, A.Łaciok, Sobik - Mańka, Markiefka, Wala.
Czerwona kartka: Dawid Szymik (85.)
Widzów: około 180.

Następny mecz nasza drużyna rozegra w sobotę (7 października) o godzinie 15:00 na wyjeździe z Górnikiem Radlin, który zajmuje 10. miejsce w tabeli i ma o 5 punktów więcej od przedostatniej Czernicy. Gospodarze wydają się być faworytem tego spotkania. W poprzednim sezonie w potyczkach z tym przeciwnikiem dwa razy padł wynik 2:2:
2022.08.13 Górnik Radlin - Zameczek Czernica 2:2
2023.03.18 Zameczek Czernica - Górnik Radlin 2:2

Sporą szansę na awans na fotel lidera C klasy miały nasze rezerwy. Wystarczyło wygrać u siebie z Adamowicami. Mimo, że goście pierwsi zdobyli gola (z rzutu karnego), to Czernica była bliska tego celu, bo w 77. minucie wyszła na prowadzenie. Niestety w 82. minucie sędzia podyktował rzut karny po czystym wejściu naszego obrońcy. Goście wyrównali wynik meczu, który nie uległ zmianie do końca spotkania. Zameczek II Czernica wprawdzie jest dopiero piąty w tabeli, ale ma tylko dwa punkty straty do lidera - LKS-u Dzimierz. Tak się składa, że kolejny mecz nasza drużyna zagra właśnie z tym rywalem na wyjeździe. Odbędzie się on w sobotę (7 października) o godzinie 15:00.

2023.09.30 (sobota), godz.15:00 LKS Zameczek II Czernica - LKS Adamowice 2:2 (1:1)
0:1 - Paweł Hajok (26. karny)
1:1 - Przemysław Warło (38.)
2:1 - Kacper Pytlik (77.)
2:2 - Paweł Hajok (82. karny)
Czernica: Tobiasz Furgoł - Radosław Olszyna, Marek Kolarczyk, Adrian Pieła (75. Piotr Miłek), Robert Graf (70. Adrian Garbas) - Kacper Kałusek (60. Szymon Łanoszka), Przemysław Warło (46. Michał Świdergoł), Bartosz Olszyna (46. Rafał Mazur) - Jakub Mikołajczyk (46. Jacek Rapacki), Wojciech Holona (70. Kacper Pytlik), Oliwier Sobik (46. Wojciech Olszyna).
Adamowice: Łukasz Adamczyk - Marcin Frank, Karol Frank, Daniel Zientek, Łukasz Kulpok (55. Tomasz Procek), Tomasz Perenc, Paweł Hajok, Damian Lubszczyk (90. Damian Kowalewski), Krzysztof Kręcichwost, Przemysław Starosta, Dawid Niewrzoł (65. Gracjan Szulik).
Żółte kartki: Kałusek, Świdergoł - Kręcichwost, Procek.

Po dobrym początku sezonu drugą porażkę z rzędu zanotowali nasi Juniorzy Młodsi. Na boisku lidera wprawdzie pierwsi strzelili bramkę, ale niepokonane Stanowice odpowiedziały pięcioma trafieniami. Czernica spadła na czwarte miejsce w tabeli. Następny mecz zagra w sobotę (7 października) o godzinie 10:00 na wyjeździe z Naprzodem Krzyżkowice, który ma tyle samo punktów, co Zameczek, ale wyprzedza go lepszym bilansem bramek.

2023.10.01 (niedziela), godz.10:00 LKS Ruch Stanowice U15 - LKS Zameczek Czernica U15 5:1 (2:1)
0:1 - Szymon Bartczak (12.)
1:1 - Kacper Wyleżoł (20.)
2:1 - Dominik Karpiuk (43.)
3:1 - Sebastian Klimek (48.)
4:1 - Filip Pasuto (75.)
5:1 - Sebastian Marek (81.)
Stanowice: Bartosz Kosiński - Bartosz Czerlanis, Bartosz Głombik, Wiktor Kajzer, Mariusz Kania, Dominik Karpiuk, Kacper Kędzierski, Szymon Kubasa, Sebastian Marek, Filip Pasuto, Kacper Wyleżoł. Rezerwowi: Konrad Gawron, Seweryn Kępiński, Sebastian Klimek, Bartłomiej Orzechowski, Mateusz Wilk, Mateusz Witek.
Czernica: Mateusz Szostak - Jan Pytlik, Dominik Mandrysz, Marcin Waduła, Piotr Szczyrba, Tymoteusz Szczyrba, Eryk Bańczyk, Emilian Mróz, Krzysztof Mandrysz, Remigiusz Chowaniec, Szymon Bartczak. Rezerwowi: Filip Babuchowski, Jakub Czarnecki, Jakub Gebel, Wiktor Machnik, Maksymilian Piecowski, Franciszek Pytlik.
Żółte kartki: Kubasa, Marek - D.Mandrysz.

Pierwsze zwycięstwo w tym sezonie wywalczyli nasze Orliki, którzy pokonali rówieśników z Gorzyc. Warto odnotować pierwszą bramkę w tej kategorii wiekowej ośmioletniej Wiktorii Kotuli, która gra przeciwko dwa lata starszym chłopakom. Następny mecz podopieczni Tomasza Babuchowskiego zagrają w poniedziałek (9 października) o godzinie 16:30 na orliku w Piecach z Rafako Racibórz.

2023.10.02 (poniedziałek), godz.16:30 LKS Zameczek Czernica U10 - LKS Czarni Gorzyce U10 6:3
Bramki da Czernicy:
Mikołaj Karpierz 4, Wiktoria Kotula, Kinga Jaworowska.
Czernica: Hubert Żydek, Bartosz Pawlusek, Mikołaj Szweda, Tymoteusz Kud, Kinga Jaworowska, Marek Smyczek, Wiktoria Kotula, Paweł Sroślak, Bartosz Cnota, Tomasz Dera, Mikołaj Karpierz.

W sobotę 7 października o godzinie 10:00 na boisku Górnika Pszów rozegrany zostanie następny turniej Żaków, w którym poza Czernicą i dwoma drużynami gospodarzy (Akademia Piłkarska United), zagrają: LKS Górki Śląskie, Rafako Racibórz i Czarni Gorzyce.